Wskaźnik BMI – ważne informacje, kalkulator i BMI Prime

10 Lip

BMI – co to jest?

BMI to skrót z angielskiego Body Mass Index. Nosi także drugą nazwę wskaźnika Queteleta II. Służy do obliczenia własnego wskaźnika masy ciała. Dzięki niemu łatwo można określić czy jesteśmy w normie lub czy na pewno cierpimy na niedowagę/nadwagę/otyłość. Mówi się, że dzięki BMI można również ocenić ryzyko rozwoju chorób związanych z nadwaga jak chociażby cukrzyca, choroby sercowo-naczyniowe lub nawet udar mózgu. Tak pisze wikipedia.

Wskaźnik BMI jest popularny. Używa się go nawet w badaniach naukowych – często podstawowy współczynnik dzięki któremu możliwe jest wykrycie patologii. I nie chodzi tu tylko o konkretne choroby związane z otyłością, ale chociażby o stany przeciążeniowe mięśni czy bóle kręgosłupa.

Nie samo BMI jest najważniejsze

Ciekawe jest, że popularność wskaźnika BMI wcale nie czyni go uniwersalnym. Przykład? Często przy dobrym wyniku Body Mass Index można mieć nadmiar tłuszczu brzusznego. Warto uzupełniać ten popularny wskaźnik innymi, jak na przykład wskaźnikiem tłuszczu brzusznego. Specjalnie podaję ten ze względu na fakt, że często bywa podwyższony przy dobrym wyniku BMI. W takim przypadku warto wybrać ćwiczenia na płaski brzuch.

Nie zawsze bywa rzetelne

BMI nierzetelne wynikiWskaźnik BMI najlepiej odwzorowuje stan fizyczny osób, które jakby nie próbują pracować nad swoim ciałem. Osoby, które regularnie uprawiają sport mogą mieć nierzetelne wyniki. Tu szczególnym przypadkiem, który warto zaznaczyć, są kulturyści. Spójrz na to, że takie osoby wyglądają świetnie i wcale nie mają nadwagi, a ich BMI bywa szalone ze względu na masę mięśniową. Wskaźnika BMI powinny unikać również kobiety w ciąży i osoby do około czternastego roku życia – raczej z wiadomych powodów.

Jak obliczyć BMI?

BMI jest bardzo łatwe do obliczenia. Pod zapytaniem w wyszukiwarce BMI kalkulator online można natknąć się na wiele narzędzi tego typu. Cała tajemnica to iloraz masy ciała (kg) i wzrostu (m) do kwadratu.

jak obliczyć BMI

*masa w kilogramach
*wzrost w metrach

X mniej niż 16 – wygłodzenie
X od 16 do 16,99 – wychudzenie
X od 17 do 18,49 – niedowaga
chceck emoji od 18,5 do 24,99 – prawidłowa waga
X od 25 do 29,99 – nadwaga
X od 30 do 34,99 – otyłość pierwszego stopnia
X od 35 do 39,99 – otyłość drugiego stopnia
X od 40 – otyłość trzeciego stopnia

BMI Prime

Jak widzisz, BMI w łatwy sposób można wyliczyć w domu. Polecam jeszcze zapoznać się z BMI Prime. Ten zmodyfikowany wskaźnik ma za zadanie wskazać procentowy poziom niedoboru lub nadmiaru tkanki tłuszczowej. Całość jest bardzo prosta: uzyskane BMI dzielimy przez górną granicę normy, czyli 25.

X Mniej niż 0,74 to niedowaga.
chceck emoji Od 0,74 do 1 to waga prawidłowa.
X Więcej niz 1 to nadwaga.

Czy BMI wyższe niż 25 zawsze oznacza nadwagę?

Nie! Na początku artykułu wspominałam o kulturystach. Ma się to ogólnie do sportowców, ale nie tylko. Dodatkowo u osób o mocnej budowie ciała czy ciężkich kościach BMI powyżej 25 nie powinno być zaskoczeniem. W takim przypadku najlepiej jest sprawdzić poziom tkanki tłuszczowej (BMI Prime).

Mam nadwagę. Jak mogę schudnąć?

BMI i odchudzanieSposób na zrzucenie kilogramów jest raczej znany każdemu. Nie ma innej drogi. Dobra dieta to podstawa. Na blogu prezentuję wiele ciekawych diet, jak na przykład OXY, Paleo czy dieta norweska, a także wiele innych. Najważniejsze jest by przestrzegać zasad diety. Następnie aktywność fizyczna. Jest ona nawet bardziej niż wskazana podczas odchudzania. To dzięki skurczom mięśni wytwarzana jest energia, która bezpośrednio spala nagromadzony tłuszcz. Dobrym pomysłem mogą okazać się ćwiczenia na płaski brzuch. W kategorii Ćwiczenia znajduje się więcej propozycji.

Coś jeszcze? Dobre tabletki na odchudzanie mogą okazać się bardzo pomocne, a w szczególności przy dużej nadwadze. Przede wszystkim hamują apetyt, dzięki czemu przestajesz podjadać między posiłkami – bardzo pomocne podczas diety. Dodatkowo, przyspieszają metabolizm oraz spalanie tkanki tłuszczowej. Także połączenie dieta + ćwiczenia + suplement diety daje naprawdę mocne efekty. Polecam sprawdzić kategorię Suplementy, gdzie znajduje się ogólna lista najlepszych preparatów o naturalnym składzie. Króluje tam African Mango, które osobiście stosowałam. Ma wszystko czego potrzebuje dobry suplement diety.

Sprawdź African Mango

Funkcja African Mango Dieta Ćwiczenia
Zmniejszenie łaknienia TAK NIE NIE
Poprawa metabolizmu TAK TAK TAK
Szybkie efekty TAK NIE NIE
Oczyszczony organizm TAK TAK NIE

Podsumowanie

Wskaźnik BMI jest uniwersalnym sposobem na sprawdzenie swojego współczynnika masy ciała. Jak już zauważyłaś (bądź zauważyłeś:)) wyliczenie takiego wskaźnika jest bardzo proste. W sieci można znaleźć nie jeden kalkulator BMI. Warto zaznaczyć, by pamiętać o tym, że wyniki jednak nie są do końca wiarygodne, jednak często się sprawdzają. Jeżeli masz problem ze swoim wskaźnikiem BMI, można go sprawdzić pod okiem specjalisty.

Wskaźnik BMI – ważne informacje, kalkulator i BMI Prime
3.5 (70%) 2 votes
Justyna Brodnicka

Justyna Brodnicka

Szczęśliwa, spełniona Pani dietetyk. Moja przygoda z odchudzaniem zaczęła się parę lat temu, kiedy to sama potrzebowałam zrzucić zbędne kilogramy. To zmotywowało mnie do pójścia na dietetykę, którą udało mi się ukończyć.
Justyna Brodnicka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *