Nawet jak jesteś bardzo duża, możesz dać radę!

Ciekawostki

Lubimy się odchudzać, to żadna tajemnica. Niemal każda z nas wypróbowała w życiu co najmniej jedną dietę. Czasem chcemy tylko nieco poprawić sylwetkę przed zbliżającym się weselem czy firmową imprezą integracyjną, czasem zaś walczymy z dodatkowymi kilogramami z konieczności. Czy da się skutecznie schudnąć?

Kobiety odchudzają się znacznie częściej niż panowie. Słusznie czy nie – większość z nas próbuje zrzucać kilogramy na różne sposoby. Testujemy setki cudownych diet i chwytamy się wszelkich sposobów na osiągnięcie wymarzonej sylwetki. Na forach internetowych przerzucamy się poradami i wskazówkami, doradzamy sobie nawzajem rozmaite suplementy diety, kosmetyki i ćwiczenia – nie zawsze bezpieczne, ale zawsze dające jakąś nadzieję.

Mamy tendencję do tego, by przesadzać. Są jednak wśród nas i takie dziewczyny, które niestety muszą pozbyć się nadprogramowych kilogramów – nie tylko ze względu na własne samopoczucie, ale przede wszystkim z powodów zdrowotnych.

Zdrowie na kilogramy

Jak określić prawidłową wagę działa wie chyba każda z nas. Znamy tajniki wskaźników BMI i WHR, mierzymy sobie zawartość tkanki tłuszczowej i tak dalej. Zwykle wiąże się to z poczuciem nieatrakcyjności i brakiem akceptacji samej siebie. Tymczasem zbyt duża nadwaga może wiązać się z poważnymi komplikacjami zdrowotnymi, począwszy od kłopotów z kręgosłupem, poprzez kamicę żółciową, na cukrzycy typu II i ryzyku zawału serca skończywszy. O dobrą kondycję i odpowiednią wagę zdecydowanie warto więc zadbać.

Cóż, zachęta do odchudzania to nic odkrywczego, ale co zrobić, gdy wszystkie stosowane dotąd sposoby zawiodły? Gdy nie pomogła żadna dieta ani ćwiczenia? Nie martw się. Nawet jeśli jesteś bardzo duża – dasz radę! Wystarczy zwrócić się o pomoc do specjalistów.

Lekarz prawdę ci powie.

Kiedy masz zbyt dużo kilogramów z którymi nie możesz sobie poradzić, skorzystaj z pomocy lekarza. To po pierwsze. Każda intensywna walka z nadmiarową wagą powinna być bowiem prowadzona pod okiem doświadczonego medyka, który zadba o to, by dieta i ćwiczenia nie zaszkodziły zamiast pomóc.

Pamiętaj też, że choć diet jest bez liku i każda ponoć ma „cudowne” właściwości, to nie wszystko działa tak samo na każdego. Twój organizm może zupełnie inaczej zareagować na pewne pokarmy czy tryb żywienia niż organizm twojej koleżanki. Dlatego dobór diety powinnaś powierzyć wykształconej i doświadczonej dietetyczce, która pomoże dobrać ją odpowiednio do twoich potrzeb.

Zabójcy tłuszczu

Największym problemem w odchudzaniu, szczególnie w przypadku osób naprawdę dużych, nie jest najczęściej brak chęci i możliwości, lecz brak konsekwencji i brak motywacji do systematycznej pracy. Chcemy szybkich i spektakularnych efektów – to naturalne, lecz zwodnicze. Kiedy nie przychodzą, rezygnujemy, poddajemy się i myślimy, że nic nam nie pomoże. Nie wszystkie też potrafimy wystarczająco długo wytrwać w swoich postanowieniach. Na szczęście i na to jest rada.

Świetnym przykładem jest tu popularny program „Fat Killers. Zabójcy tłuszczu”, którego uczestnicy zrzucają nawet po kilkadziesiąt kilogramów! Są w różnym wieku, pochodzą z różnych środowisk i nie zawsze mają wystarczająco dużo siły woli, by poradzić sobie z nadwagą. Łączy ich jedno: wszyscy chcą schudnąć i wszyscy zdecydowali się skorzystać z profesjonalnej pomocy. W ciągu 8 miesięcy pozbywają się średnio ponad 70-kilogramowego bagażu! To najlepszy dowód na to, że wszystko jest możliwe.

Rewelacyjnym rozwiązaniem zastosowanym w programie – prowadzonym pod nadzorem dietetyka, trenera i kulturysty Konrada Gacy – jest też przydzielenie każdemu z uczestników lidera, czyli osoby, która sama przeszła (i zakończyła z sukcesem!) trudne zmagania z własną wagą. Warto i z tego pomysłu skorzystać: jeśli naprawdę poważnie podchodzisz do kwestii swojej wagi, poszukaj kogoś, komu udało się wygrać z problemem i poproś tę osobę, by została twoim mentorem lub mentorką! Znajdź po prostu kogoś, kto stanie się dla ciebie wzorem. I niech to nie będzie „niedościgniony ideał”, ale osoba „z krwi i kości” z którą możesz zwyczajnie porozmawiać i która sama doskonale wie przez co przechodzisz.

Inni sięgają też po suplementy diety, które wspomagają proces odchudzania. Jednym z popularniejszych środków jest Choco Lite – koktajl odchudzający.

Nade wszystko jednak pamiętaj: nawet, jeśli jesteś bardzo duża – dasz radę!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *