Cała prawda o napojach typu light

Ciekawostki żywność

Z założenia napoje light mają pozwolić nam dbać o figurę bez rezygnowania z ulubionej żywności czy napojów. Jednak czy rzeczywiście można zadbać o dobrą figurę? Na pierwszy rzut oka niskokaloryczność może to potwierdzać. Dosłownie wszędzie możemy nabyć takie produkty, a najbardziej rozchwytywanymi są cola light i zero.

Ryzyko chorób

Niska kaloryczność napojów light (w sumie i nie tylko napojów) spowodowała, że są one bardzo popularne. Często spożywanie słodkich napojów przyczyna się do powstawania nadwagi, a dalej i cukrzycy. Potwierdzono, że osoby chętnie sięgające po słodkie napoje są bardziej narażone na choroby serca niż osoby unikające ich. Takie osoby mogą też umierać średnio o cztery lata wcześniej niż w pełni zdrowi ludzie.

Aspartam

aspartamŚrodek ten to temat rzeka. W Internecie toczy się wiele dyskusji na jego temat. Stosuje się go w napojach light oraz wszystkich możliwych produktach tego typu. Słodzik ten jest prawie że bezkalororyczny, a do tego nie powoduje wzrostu cukru we krwi, co wręcz musi odbijać się na wysokiej popularności. Czy jednak środek ten jest dla każdego?

Okazuje się być niebezpieczny dla osób, które cierpią na rzadką chorobę metaboliczną – fenyloketonurię. Stąd też na etykietach pojawiają się ostrzeżenia typu „zawiera fenyloaninę” itp., ponieważ takie jest prawo w UE. Konsekwencje spożycia aspartamu u osób cierpiących na tę chorobą mogą być nieodwracalne, ponieważ powoduje ciężkie uszkodzenia mózgu. Jednak jeśli zastanawiasz się w tej chwili czy przypadkiem nie cierpisz na tę chorobę to spokojnie… Człowiek już po narodzeniu jest badany pod jej kątem.

W przypadku zdrowych osób nie zarejestrowano żadnych negatywnych skutków po spożywaniu aspartamu. Jednak warto dodać, że spożywany w dużych ilościach jest toksyczny. Jednak co to znaczy w dużych ilościach? Nie ma powodów do obaw, ponieważ aby się nim zatruć należy wypić około 27 litrów coli light, czyli dość sporo…

Czy na pewno pomagają w odchudzaniu?

Mówi się, że produkty light są pomocne w odchudzaniu, ale nic bardziej mylnego! W Johns Hopkins Bloomberg School of Public Health w USA zespół doktora Sary Bleich przeprowadził badania, które wykazały, że napoje light tak naprawdę nie sprzyjają odchudzaniu, ponieważ poprzez ich picie zwiększa się apetyt na sycące jedzenie.

Efekt badań jest raczej całkiem prawdopodobny, ponieważ trwało ono aż 11 lat. Naukowcy pobierali dane z narodowego badania zdrowia i żywienia. I właśnie według tych danych ukazano, że osoby sięgające po produkty light spożywały dziennie średnio 1965 kcal, natomiast osoby korzystające ze zwykłych napojów 1847 kcal. Różnica niby nie jest wielka, ale pokazuje, że light wcale nie jest przyjacielem odchudzania. Natomiast sami naukowcy uważają, że różnica ta jest istotna i może wpływać na masę ciała.

Podsumowanie

Napoje typu light nie są złe. W końcu zawarte w nich słodziki nie zostały stworzone po to, by tworzyć choroby, a po to by pomagać. Rzeczywiście nie posiadają one cukru czy wartości kalorycznej, ale ich picie może zwiększać chęć na słodkie przekąski. Cały ten aspartam to temat rzeka, ale ja osobiście jeszcze nigdy nie widziałam żadnej ofiary tego składniku, a media potrafią manipulować.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *